تبلیغات
زرتشت - نقب رخنه کردن به قلعه های دشمنان در ایران باستان
راه در جهان یكی است و آن راه راستی است

نقب رخنه کردن به قلعه های دشمنان در ایران باستان

شنبه 9 آذر 1392 18:23

نویسنده : R.ash
یکی از مناطقی که در یورش شاپور اول ساسانی به انطاکیه در سال 256 میلادی به دست ایرانیان افتاد شهر دورا اروپو بود
یک فن نظامی که ساسانیان در آن تبحر داشتند نقب زنی وضد نقب زنی بود. منظور از نقب زنی رخنه کردن به قلعه های دشمنان از طریق کندن زمین بود. مدافعان نیز معمولا ضد نقب می زدند و با حفاری های خود مهاجمان را غافلگیر می کردند که این کشمکش اغلب با مبارزه های تن به تن در یک فضای باریک همراه بود.
به نوشته روزنامه دیلی میل تفسیر سایمون جیمز از این واقعه که اواسط قرن سوم میلادی روی داده این است که: «سپاه ساسانی با حفر تونل قصد داشت دفاع این شهرک نظامی روم را در هم بشکند. در مقابل گروهی از سربازان رومی نیز با حفر تونل دیگری قصد داشتند به سپاه دشمن شبیخون بزنند. در یک مقطعی آنها با یکدیگر روبه رو شده و سربازان ساسانی با شعله ور ساختن فضای داخل تونل به رومی ها حمله کردند.» روزنامه دیلی میل از قول سایمون جمیز می نویسد: “سپاه ساسانیان از روش های مختلف و زیرکانه ای برای در هم شکستن دفاع شهرها استفاده می کرد و از جمله در شعله افکنی مهارت فراوان داشت. از قرار طی این نبرد سپاه ساسانی برای جلوگیری از پیشروی رومی ها در تونل، دامنه آتش را با ترکیب شیمیایی سولفور و بیتومن گسترش می دهد که باعث تولید گاز سمی و خطرناکی می شود. سربازان رومی داخل تونل به فاصله کوتاهی بی هوش شده و سپس بر اثر مسمومیت شیمیایی کشته می شوند”.

http://8pic.ir/images/63832670058535443374.jpg

به نوشته دیلی میل: «سربازان ساسانی از طریق حفر تونل نتوانستند دفاع شهر دورائوروپوس را در هم بشکنند ولی شواهد تاریخی نشان می دهد که به هر شکل آنها در نهایت شهر را تصرف کرده و پس از نابودی رومی ها و آواره کردن ساکنانش این شهر برای همیشه فراموش شد.»

دیدگاه ها : دیدگاه شما
برچسب ها: زرتشت ، ساسانیان ، جنگهای باستانی ، جنگهای ایران باستان ، جنگهای استراتژیگ ، جنگهای ساسانی ، روشهای جنگی باستانی ،