تبلیغات
زرتشت - گرامی باد سالروز صدارت بزرگ آزادمرد ایرانزمین، میرزا تقی خان فراهانی (امیر کبیر)
راه در جهان یكی است و آن راه راستی است

گرامی باد سالروز صدارت بزرگ آزادمرد ایرانزمین، میرزا تقی خان فراهانی (امیر کبیر)

دوشنبه 22 اردیبهشت 1393 11:01

نویسنده : R.ash


"اگر نیت یکساله دارید، گندم بکارید . . .
اگر نیت ده ساله دارید، درخت بکارید . . .
اگر نیت صد ساله دارید، انسان تربیت کنید . . .

(امیر کبیر)

یکصد و شصت و شش سال پیش، در چنین روز فرخنده ای، ۲۲ اردیبهشت ماه سال ۲۵۷۶ ایرانی (برابر با ۱۲۲۷ خورشیدی و ۱۲ ماه مه ۱۸۴۸ میلادی)، فرزند آزاده ایرانزمین، میرزا تقی خان فراهانی، نامی به "امیر کبیر"، به مقام صدر اعظمی رسید.
امیرکبیر، یکی از صدراعظمهای دربار ناصری، زمانی به فریاد دادخواهی ملت ایران پاسخ داد، که می‌رفت تمامی ثروت و عزت کشور برای همیشه در کام استثمار بیگانه بلعیده شود.
امیرکبیر بزرگ آزدمرد تاریخ کشوری است که در مسموم ترین فضای حکومت ضد ایرانی و بی لیاقت و وابسته قاجارها، کمر به کوشش و تلاش بست تا ملت را از دست بیسوادی و خرافات نجات داده و ایران را بسازد و آن را در مسیر پیشرفت قرار دهد دریغ که ۳۹ ماه بیشتر زمان نداشت و سرانجام دشمنان ایران و ایرانی تیغ خیانت را بر رگهایش کشیدند.

امیر کبیر، در سال ۲۵۳۵ ایرانی (برابر با ۱۱۸۶ خورشیدی) در روستای هزاوه ِ اراک (سلطان آباد پیشین) چشم بجهان گشود. پدر او کربلایی قربان نام داشت و در دستگاه میرزا عیسی (میرزا بزرگ) پدر میرزا ابوالقاسم قائم‌‌مقام فراهانی سمت آشپزی داشت. مادر امیرکبیر فاطمه‌ سلطان دختر استاد شاه محمد‌بنا از اهالی فراهان بود.
میرزا تقی خان به خاطر هوش و استعداد کم‌نظیرش از همان دوران نوجوانی مورد توجه میرزابزرگ و سپس قائم‌مقام فراهانی قرار گرفت و به ترتیب به سمت منشی‌گری آن دو دست یافت و به سرعت مورد توجه قائم‌مقام و عباس میرزا نایب‌السلطنه قرار گرفت و بدینگونه وارد امور دولتی و سیاست وارد شد.

به گواه تاریخ، امیر پس از به صدارت رسیدن با فساد مالی و رشوه خواری به مبارزه برخاست. او دستور داد دریافتی‌های بی‌حساب و قطع مواجب بی‌جهتی که از دستگاه‌های دولتی می‌گرفتند، قطع و حقوق شاه را به ماهیانه دوهزار تومان کاهش داد.
پس از آن دستور داد که رسم قمه‌کشی و لوطی‌بازی از شهرها و راه‌ها برداشته و حمل اسلحه سرد و سلاح گرم را ممنوع و رسم بست‌نشینی را لغو کرد.
از دیگر اقدامات امیر کبیر در دوران خود ساماندهی امور ارتش کشور بود.
رسم بخشیدن مناصب بی‌شغل را برانداخت و معیار ترفیع صاحب‌منصبان، شایستگی ایشان شد. مهمات‌سازی در زمان او رشد کرد و توپ‌ریزی و باروت‌سازی تبریز دوباره رونق گرفت. چگونگی لباس ارتش مرتب و منظم و به دستور وی لباس سربازان از پارچه ایرانی دوخته شد.
پژوهش تاریخ نشان می دهد، امیرکبیر، دستگاه وزارت امور خارجه را گسترش داد. ساخت سفارتخانه‌های دائمی در لندن و سن‌پترزبورگ، ایجاد کنسولگری در بمبئی و عثمانی؛ تربیت کادر برای وزارت امور خارجه و تنظیم دفتر اسناد سیاسی از کارهای اوست.
محور سیاست خارجی امیر کبیر عزت ایران و خواستار قطع حضور و دخالت بیگانگان در امور کشوری بود و شاید مهمترین دلیل کشته شدن و شهادت وی همین موضوع بود.

دارالفنون سنگ بنای آموزش مدرن ایرانی
حاصل مجموع آموخته ها و دیده های امیرکبیر از جهان، ایجاد دارالفنون بود؛ آکادمی برای رشد علوم جهانی در پایتخت که در میان مخالفت شدید روحانیون و دولت انگلستان بپا شد.
این مدرسه در هفت شعبه بنیان گذاشته شد، و نخستین مدرسه مدرن ایران بود. در دارالفنون اصول علمی نو و دانش‌های مهندسی، پزشکی و فنون به جوانان آموزش داده می‌شد و بسیاری از آموزش دهندگان از اروپا و به ویژه از کشورهایی چون اتریش، اسپانیا، ایتالیا و فرانسه به کار گرفته شده بودند. پس از برکناری امیرکبیر از صدارت، با وجود مخالفت‌های میرزا آقاخان نوری و روحانیون، مدرسه کار خود را ادامه داد.

امیر از بی سوادی و خرافات مردم در رنج بود
امیر از بی سوادی و خرافه پرستی مردم در رنج بود و آن را عاملی برای عقب نگهداشتن ایران از پیشرفت می دانست. مردم او را دوست می داشتند و او را از خود می دانستند و همین عوامل باعث بروز حسادتهایی در اطرافیان و قشر روحانیون شده بود، که سرانجام نسخه امیر را پیچانند و شهادت فرزندی شایسته دیگری از این مرز و بوم را رقم زدند.
هراس از بیدارساختن ملت و اقدامات راهگشای امیر در پیشرفت ایران به اندازه ای بود که روحانیون مزدور و حقوق بگیر انگلیس و دربار قاجاری دست بدست یکدیگر داده واو را در روز ۲۲ آبان ۲۵۸۰ ایرانی از صدارت عزل و برای کشتنش متحد شدند. چند ماه پس از عزلش، سرانجام بدستور ناصرالدین شاه، در روز ۲۰ دیماه ۲۵۷۹ ایرانی (۱۲۳۰ خورشیدی)، در باغ فین کاشان به شهادت رسید. زمانیکه خبر شهادت امیر به تهران رسید، 'سیّد مهدی' امام جمعه وقت تهران به وزیر مختار روس گفت: "از دست این بدتر از طاعون خلاص شدیم!
دیدگاه ها : دیدگاه شما
برچسب ها: بزرگداشت امیرکبیر ، امیرکبیر ، امیر کبیر ، تولد امیر کبیر ، فین کاشان ، میرزا تقی خان فراهانی ، امیر کبیر و ناصرالدین شاه ،