تبلیغات
زرتشت - شكست گرانیكوس، نخستین «روز سیاه» ایرانیان
راه در جهان یكی است و آن راه راستی است

شكست گرانیكوس، نخستین «روز سیاه» ایرانیان

شنبه 2 خرداد 1394 20:59

نویسنده : R.ash


به نوشته آریان (لوسیوس آریانوسLucius Arianus ) مورخ یونانی ـ رومی قرن دوم میلادی متولد منطقه غرب استانبول، 23 ماه می سال ۳۳۴ پیش از میلاد و به نوشته پلوتارك (فصل 16 كتاب زندگی اسكندر) سی ام می آن سال (هفت روز اختلاف پس از تطبیق تقویم ها) نیروهای ایران در شمال غربی قلمرو این دولت و در كنار رود گرانیكوس (شمال غربی تركیه امروز و به فاصله ای كم از تنگه داردانل = هلس پونت) از سپاه اسكندر مقدونی كه از نظر شمار كمتر از آنان بود شكست خوردند، و شاید این روز، نخستین «روز سیاه» در تاریخ ایرانیان باشد.

علت شکست این بود كه اسكندر با تاكتیك نوینی كه برای افسران ایرانی تازگی داشت و نیز تسلیحات نوظهور از جمله نیزه های بلند پنج متری وارد جنگ شده بود. به علاوه، آن دسته از نظامیان یونانی زبان اجیر شده برای خدمت در ارتش ایران كه پنج هزار پیاده سنگین اسلحه بودند وفاداری كامل نداشتند.

در این جنگ، تنها نیروهای محلی سه ساتراپی (استان) ایران در آناتولی مركب از 15 هزار سوار، 14 هزار پیاده و پنج هزار مرسنر یونانی شركت كرده بودند، به علاوه 3 هزار سوار اعزامی ماد (کُرد) و اسكندر پنج هزار سوار و 25 هزار پیاده داشت كه عمدتا مقدونی و ایلریایی (یوگوسلاوی - مناطق شرق دریای آدریاتیک) بودند.

فرماندهی نیروهای ایران با دو ژنرال به نام های سپهرداد و تیرداد بود كه سپهرداد در نخستین برخورد دو نیرو كشته شد و سربازانش كه در قسمت راست جبهه می جنگیدند با مرگ او روحیه خود را از دست دادند.

 مورخان نظامی دلایل شكست ایران را یكی ضعف اطلاعاتی ژنرالهای مستقر در آناتولی نوشته اند كه متوجه تجهیز نیروهای اسكندر به نیزه های بلند نشده بودند كه سواره نظام ایرانی در برابرشان آسیب پذیر بود. ضعف دیگر را هم، غرور بیجای دو فرمانده نیروهای محلی ایران ذکر کرده اند كه از ستاد مركزی ارتش تقاضای اعزام نیروی كمكی نكرده بودند.

 این دو ژنرال همچنین به توصیه قدیمی داریوش بزرگ توجه نكرده بود ند كه تاكید كرده بود در جنگهای دفاعی، تنها باید از عنصر ایرانی استفاده شود كه می داند اگر شكست بخورد، میهن و عزیزانش نابود خواهند شد، نه از مرسنر خارجی (نظامی مزدبگیر).

غرور دو ژنرال ایرانی كه اسكندر را ـ پیش از حمله دست كم گرفته بودند و درصدد كسب اطلاع از اسلحه و تاكتیك وی بر نیامده بودند عامل دیگر شكست در جنگ گرانیكوس به شمار آورده شده است که نخستین نبرد از سه درگیری نظامی ایران و اسكندر بود. ضعف مدیریت داریوش سوم دلیل اصلی شكستهای بعدی ایران قلمداد شده است.


    اسكندر پس از پیروزی در گرانیكوس، به جای ادامه پیشروی به سوی مركز ایران، در حاشیه ساحل اژه و به موازات دریا به سمت جنوب پیش راند تا یونانی های تبعه ایران را به سوی خود جلب و وارد واحدهایش كند و داریوش سوم پیش از آن كه اسكندر به این گونه تقویت شود جلوی او را نگرفته بود.دیدگاه ها : دیدگاه شما
برچسب ها: روز سیاه ، گرانیكوس ، نبرد گرانیكوس ، جنگ گرانیكوس ، حمله اسکندر به ایران ، نخستین جنگ اسکندر با ایران ، داریوش سوم ،