تبلیغات
زرتشت - خزرها و اولویت سركوبی آنان ـ خزرها که به دست اشکانیان پراکنده اروپا شدند و بعدا ازمیان رفتند
راه در جهان یكی است و آن راه راستی است

خزرها و اولویت سركوبی آنان ـ خزرها که به دست اشکانیان پراکنده اروپا شدند و بعدا ازمیان رفتند

یکشنبه 4 مرداد 1394 16:04

نویسنده : R.ash

جولای سال 199 میلادی و طبق نوشته برخی از مورخان و برپایه تطبیق تقویمها؛ 26 جولای، بلاش چهارم شاه اشكانی ایران اقوام مهاجر خزر را كه ازشمال شرقی آسیای میانه به سوی غرب به حركت در آمده و دسته ای از آنها وارد برخی از مناطق ساحلی دریای مازندران (درقفقاز) شده و درحال دست اندازی بیشتری بودند به آن سوی دربند (تلفظ روسی آن: دربنت) عقب راند.

بلاش با این كه در معرض حمله نیروهای «سه وروس» امپراتور روم بود كه وارد ساحل شرقی مدیترانه شده و قلمرو ایران را تهدید می کردند، به بیرون راندن خزرها اولویت داده بود و با ارسال یك پیام صلحجویانه به «سه وروسSeverus»، ارتش ایران را مامور بیرون راندن خزرها كرده بود و موفق شد.

     «خزر» در لغت به معنای «آواره و سرگردان» است. مهاجرت این قبایل ترکیک به سوی غرب، پیش از مهاجرت هونها، آوارها و بلغارها صورت گرفته بود. خزرها در قرون پنجم تا سوم پیش از میلاد در جنوب روسیه امروز از غرب کزّاّخستان کنونی تا دریای سیاه (غرب اوکراین فعلی) مستقر شده و اقوام ایرانی سیتی (سیتیا) و ساماتیان را که در این مناطق زندگی می کردند پراکنده و یا مقهور خود ساخته و در مناطق متصرفه «خان نشین» ایجاد کردند. شماری از سیتی ها و ساماتیان به آناتولیا و اروپا رفتند که در اروپا دسته ای از آنان «آلان» خوانده می شدند.

     خزرها که قبلا اقوامی چادرنشین بودند و در جستجوی مرتع و سبزه زار دست به مهاجرت زده بودند در اواخر قرن سوم پیش از میلاد وارد قلمرو ایران در قفقاز شدند که دولت اشکانیان واکنش نشان داد، نخست آنان را به داغستان و چچن امروز و سپس به غرب اوکراین امروز عقب راند که در این منطقه قرنها بعد گرفتار و درگیر روس های کی یفان (Kievan Rus = Kievskaya Rus) شدند که قبلا این روسها خراج گذار خزرها بودند.

کی یفان روس در منطقه وسیعی میان دریای سیاه، ولگا و لهستان زندگی می کردند که اینک سه کشور روسیه، اوکراین و بلاروس شده است.. اعراب مسلمان پس از تصرف ایران در صدد حمله به اروپا از طریق قفقاز بودند كه همین خزرها مانع این كار شده بودند كه بعدا مسلمانان عرب از طریق آفریقای شمال غربی (جبل طارق) قدم به آن قاره گذاشتند.

 روس های کی یفان بازهم از خزرها دست نکشیدند، خزرها شکست خوردند و در شمال اروپای شرقی و حاشیه اروپای مرکزی پراکنده و ذوب در ساکنان محلی شدند و اثری از ایشان باقی نمانده است.
     خزرها پس از عقب رانده شدن از قفقاز توسط ارتش اشکانیان، به دین یهود گرویدند و گفته شده است كه یهودیان «اشكنازی» كه در اروپای شرقی و نقاط دیگر پراكنده اند همین خزرها هستند. بلغارها که از پامیر (رشته کوههای میان تاجیکستان و افغانستان) به حرکت درآمده و در اصل پارسی زبان بودند جای آنان را در منطقه ای از ولگا تا دریای سیاه گرفتند. بلغارهای ولگا هنوز واژه های پارسی قدیم را بكار می برند.


    با این كه خزرها دیگر وجود نداشتند، روسها پس از درپیش گرفتن سیاست جهانگیری و توسعه و برپایه منافع سیاسی خود دریای مازندران را «خزر» خوانده اند. یونانیان باستان، این دریا را به نام قوم ایرانی «كسپین ـ كاسپین» ساكن ساحل جنوب غربی آن كه شهر قزوین به نام ایشان است دریای «كسپیان Caspian Sea» نامیده بودند كه بین المللی شده است.


     برغم از میان رفتن خزرها، معلوم نیست که چرا در ایران «کسپیان سی Caspian Sea (دریای قزوین)» را هنوز دریای خزر می خوانند و امروزه اصرار در بکار بردن این واژه دارند!. در قرن جاری هجری سه بار به روزنامه های ایران و مولفان كتب درسی و معلمان مدارس توصیه اكید شده بود كه خزر را دریای مازندران بگویند و بنویسند، یكبار در 1307، بار دیگر پس از ملی شدن نفت و از سال 1330 و بار سوم از سال 1335 و تاسیس سازمان هواشناسی و انتشار اخبار پیش بینی وضع هوا در رسانه ها.

در دهه های 1330 و 1340 (1950 تا 1970) سازمان هواشناسی ایران به روزنامه هایی که دریای مازندران را دریای خزر می نوشتند گزارش وضعیت هوا نمی داد و این روزنامه ها باید این گزارش را از دست دوم (از خبرگزاری پارس) می گرفتند.

دیدگاه ها : دیدگاه شما
برچسب ها: قوم خزر ، کاسپین ، خزرها چه کسانی بودند؟ ، Kievskaya Rus ، بلاش چهارم شاه اشكانی ، اشکانیان ، جنگهای اشکانیان ،